Що таке стать та гендер - розбираємося в термінах

9/2/20211 хв читати

Стать - це сукупність біологічних характеристик організму.

Біологічна стать здається нам дуже простим і зрозумілим феноменом. Проте, якщо запитати себе "У якому місці у мене знаходиться стать?", Відповідь може викликати труднощі. Стать- це складна система, яка включає в себе різні рівні - хромосомний, гонадний, морфологічний.

Що важливо розуміти про стать?

Стать не визначає наш потенціал, інтереси і характер. Все це формується в процесі гендерної соціалізації, тобто нас вчать певної моделі поведінки, пояснюючи це тим, що ми хлопці чи дівчата. Якщо ж прибрати вплив соціалізації, то ми побачимо, що стать визначає не психологічні відмінності чоловіків і жінок, а рівень психічної і рухової активності організму (можливість застосування м'язової маси, збудливість, швидкість реакцій).

Стать не є бінарним феноменом. Ми звикли думати про те, що існує тільки дві статі - чоловіча і жіноча. Але завжди існували інші вари- анти, які просто патологізувались. Йдеться про людей з інтерсекс-варіаціями. Інтерсекс-люди - це люди, народжені зі статевими ознаками, які не можна віднести до типово чоловічого або жіночого організму (згідно зі статистикою ООН на планеті проживає від 0,5 до 1,7% інтерсекс-людей).

Що таке гендер?

Гендер - це сукупність норм і уявлень, що стосуються того, якими мають бути чоловіки та жінки. Всесвітня Організація Охорони здоров'я дає наступне визначення: «Поняття  гендер» використовується для описання тих характеристик чоловіків і жінок, які є соціально набутими, наприклад, норм, ролей і існуючих між ними відносин ». Ключове слово - набутими. Те, які імена, одяг, іграшки, хобі і робота є чоловічими або жіночими визначають самі люди, а не природа. 

Гендерна ідентичність - це внутрішнє самовідчуття людини як представника чоловічої / жіночої статі або ж самовизначення поза гендерної бінарної.

Люди, у яких збігається приписана при народженні стать та його / її внутрішнє самовідчуття, ми можемо назвати цісгендерним (цис - "на тій же стороні"), якщо не збігається, значить мова йде про трансгендерних людей (транс - "крізь", "через").

Цісгендерность - збіг гендерної ідентичності з приписаним при народженні статтю. 

Трансгендерність - це узагальнюючий термін для осіб, чия гендерна ідентичність і гендерний вираз не відповідає статі, приписаній при народженні. У 2018 році Всесвітня організація охорони здоров'я виключила трансгендерність зі списку психічних порушень.

Як може допомогти психолог?

Психолог працює з гендерною ідентичністю. До нього можуть звернутися люди, які знаходяться на шляху визначання своєі гендерноі приналежності. На консультаціях психотерапевта можна попрацювати над темою трансгендерного переходу: отримати психологічну підтримку, розібратися в труднощах, котрі зявляються на цьому шляху. Часто підлітковий психолог контактує з данною темою в психотерапіі підлітків.